Köşe Yazıları

Işık Elçi'nin Takvim ve Habertürk gazetelerindeki köşe yazılarına, gazetelerin kendi internet siteleri üzerinden erişebilirsiniz. Güncel yazılar bu sayfada yayınlanmaktadır.

Vatan Candı

Ne güzel iletmiştir mesajını Rabbim.  İsra suresiyle der ki; biz insanın kaderini kendi çabasına bağladık.  

Ne güzel. Yan gelip yatmak, kader deyip sorumluluktan sıvışmak yok. Son zamanlarda tüm dünyada olanı biteni izlerken kendimce kelebek etkisi yaratacak bir şeyler yapmaya çalışırken fark ettim ki toplumların kaderi de bireylerin birlik ve bütünlük içinde olmaları ile bu konuda gereken çabayı, emeği vermeleriyle şekilleniyor.

Devamı...

Çünkü

Canım sıkkın. Kendimi tembellikten sıyırmam lazım. Hiç bir şey yapmadığımı son zamanlarda motivasyonumun düştüğünü farkettim. Aslında buna sebep olan şey önemli bir karar aşamasında olmamdı. Belki sizede oluyordur. Aslında sizin için neyin doğru olduğunu bilir ama sevdikleriniz için ertelerseniz. Kararlar bir türlü alınmaz. Sonra her şeye karşı bir isteksizlik söz konusu olur.

Devamı...

Kadın hıyaneti kabul etmez

Ne zordur kadın erkek ilişkisi. Üzerine ne kitaplar yazılmış, ne tartışmalar olmuştur.

Oysa ne kadındır sorun ne de erkek. Önemli olan insan olmaktır. İnsan gibi yaşamaktır. Karşında ki kişinin cinsiyetine bakmadan kategorize etmeden sevebilmek, kabul etmektir.
Tefsiri okurken, evliliğin nasıl olması gerektiğine dair beni etkileyen çok güzel bir bölüm vardı. Bakın Yaratan ne güzel ifade etmiş; “Onlar sizin elbiseniz, örtünüz, siz de onların elbisesi, örtüsüsünüz.”

Devamı...

Bir erkek için ağladım

Tiyatro çocukluk aşkım. Bir dönem amatör olarak da ilgilenmiştim. Beni inanılmaz mutlu eden, gençlik yıllarımın asiliğine ilaç olan tiyatro hala ilk aşklarımın arasındadır. Yok şaşırmayın yapı olarak aynı anda pek çok şeye aşık olabilir, kalbimde taşıyabilirim. O yüzden hayata dair pek çok ilk aşkım vardır . İşte tiyatro da onlardan biri. Ne zaman bir tiyatroya gitsem sanatın o büyüsü etkiler beni ve yaratıcılığımın farkında olmadığım bir tarafını daha keşfederim. 
Geçen haftalarda oğlumla birlikte Sunay Akın’ın “Söz Sanatı” gösterisine gittik. Yani eski söylemiyle “Meddah” gösterisine. İnanılmaz keyif aldım. İki saat nasıl geçti anlamadım. Gösterinin bir yerinde baktım ki ağlıyorum. Büyük bir özlemle hem de. Kolay ağlayan biri değilimdir. Bir erkek için böylesine bir özlemle ağlayacağımı düşünmemiştim. Hayatımda bir erkek için ağladığım pek görülmemiştir. Belki bir kez. Onunda adı Sezen Aksu’nun dediği gibi “Ben de saklı”.
Beni bu kadar duygulandıran hikayeyi sizinle paylaşmak istiyorum. Bu hikaye gerçekten yaşanmış. İşte o hikaye:

Devamı...

Kamil İnsan

“İnsan kendi yaptığından rehin tutulur” adlı makalemden sonra inanılmaz e-postalar aldım. Meğer ne çok şey yaşanmış bu konuda. İleride tek tek o hikâyelere de yer vereceğim yazılarımda. Bazıları gerçekten çok ama çok ilginç. Tabii olumlu tepkilerle birlikte olumsuz tepkiler de aldım. Oysa herkes yazının başlığında da belirtildiği gibi “kendi yaptığı ile rehin tutulur”.

Devamı...

İLETİŞİM

Telefon: 0536 733 26 91
E-posta: [email protected]
Whatsapp: 0536 733 26 91
Form: İletişim formu

KATILIMCI YORUMLARI

Işık Elçi Akademi © 2004 - 2024, Ataşehir, İstanbul 0536 733 26 91