Köşe Yazıları

Işık Elçi'nin Takvim ve Habertürk gazetelerindeki köşe yazılarına, gazetelerin kendi internet siteleri üzerinden erişebilirsiniz. Güncel yazılar bu sayfada yayınlanmaktadır.

Fayda Sağlamak

Geçtiğimiz gün, kızımla birlikte Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’ne gittik. Şehrin merkezinde bu kadar büyük ve güzel bir yer olacağını hiç tahmin etmemiştim. Büyülendim. Kitabınızı, çayınızı alıp gitmenizi tavsiye ederim.
Bu güzel yerde beni en çok etkileyen İstanbul Bahçesi oldu.

Devamı...

İyi bir rüya hatırlayıcısı olmak için

Devamı...

Yağmur Hakikattir

Gün güzel başlar, masmavi bir gökyüzü, sıcak bir yaz günü.

Devamı...

Somon Balığı

Ne zaman seyahat etsem, sanki ruhum bildiği yerleri yeniden ziyaret ediyor gibi hissederim. Hem hatırlar, hem keşfeder, doğanın ve yolların bana verdiği bilmeceleri keyifle çözerim.

 

Geçen gün kaya mezarlığını gezerken kızım bana ‘Anne senin buraya neden geldiğini biliyorum’ dedi.

‘Neden?’

 ‘Bence senin köklerin burada.’

Gülümsedim.

Devamı...

Arı Olmak

Doğaya baktığımda yaratılmış olan her şeyde bir mana görüyorum. İnanılmaz çeşitlilik ve her çeşitliliğin kendi içindeki sonsuz zenginlik; taş, dağ, toprak, kuşlar, her şey ama her şey kendi içinde bir alem. Alem, alemler içinde.

Ve insan. Bir olandan, yeryüzünde farklı dil, din, ırkta yaratılmış insanlar.

Bu çeşitlilik içindeki manayı görebilmek ve barış birlik içinde yaşamak

Devamı...

Farklı Olmak

Kızımla birlikte son zamanların favori dizilerinden biri olan Sherlock Homes`un oyuncularından Benedict Cumberbatch`ın hayranıyız. Oscara aday gösterilen The Imitation Game (Yapay Oyun) filmini bulunca aldık. Eve gelip keyifle izlemeye başladık. Uzun zamandır böyle güzel bir filim izlememiştim. Kitap ya da film, işin içinde biyografi varsa o filimden daha da fazla keyif alırım. Bir kişinin yaşamındaki seçimlerin kelebek etkisi yapıp yaşamı ve yaşamları etkilemesi kadar büyüleyici ne olabilir ki! 

Devamı...

Benim Güzel Hayatım

Rüyalarımın beni iyileştirmesine ve bende yarattığı farkındalıklara hayranım. Geçen ay İzmir`e gitmeden önce arka arkaya iki rüya görmüştüm: Birinde, çocukluğumda çok saygı duyduğum Saliha Teyze de vardı. Rüyanın büyüsü ile İzmir`e gittiğimde eğitim sonrası anılarıma kaçamak yaptım ve çocukluğumun geçtiği yerleri dolaştım.

Devamı...

An'da

Kişisel gelişimde en çok üzerinde durduğumuz konulardan biri de ‘anda kalmak’tır. Peki nedir anda kalmak?

Farkında olmak, hayatın tadını çıkarmak, hayatın güzelliklerini görmek, öğrenmek, büyümek, tekamül etmek.

 

Anı yakalamak, tüm geleceği ve geçmişi aynı anda elinde tutmak ve pek çok başka bakış açıları ile pek çok başka anlamları -Hepsi birliğin tekliğin içinden çıkan çeşitlilik- anda kılmaktır.

Devamı...

Uyandın mı?

Devamı...

Limonlu Buzlu Dondurma

Memleketimin her yeri şiir. Öyle bir şiir ki her bir kafiyesi bir dantel inceliğinde. İşte o danteller gibi zarif bir yer, Samandağı. Havasıyla, dünyanın ikinci uzun plajıyla sizi hemen kucaklıyor, ayrılmak istemiyorsunuz, topladığınız deniz kabuklarını cebinize koyup hatırlamak istiyorsunuz. Deniz kabukları konuşuyorlarsa aralarında, hemen diğer deniz kabuklarına haber versin istiyorsunuz sizin geldiğinizi. Her bir yeri şiir memleketimin. Hem değeri bilinsin herkesçe istiyorsun hem de -korumak amaçlı- saklı mı kalsa bu güzellik diyorsun. Rant kokusunu alanların çekirge ordusu gibi basmasından, Bodrum ve Çeşme’ye olduğu gibi, buraları tüketmesinden korkuyorsun. Malum herkes güzel şiir okuyamaz...

Devamı...

İLETİŞİM

Telefon: 0536 733 26 91
E-posta: [email protected]
Whatsapp: 0536 733 26 91
Form: İletişim formu

KATILIMCI YORUMLARI

Işık Elçi Akademi © 2004 - 2024, Ataşehir, İstanbul 0536 733 26 91