Ergen Anne ve Babalar

Son yıllarda toplumumuzda ciddi anlamda ergenleri ve ergenlik sorunlarını konuşur olduk. Peki, bu duruma aileler ve toplum olarak ne kadar gerçekçi yaklaşıyoruz? Ergenlik gerçekten bir sorun mu? Yoksa sorun olarak mı görülüyor?

Ergen anne-babalar kitabında ülkemizin geleceği olan çocuklarımızın, gençlerimizin yaşadığı sorunları ele almaya çalıştık. Ergen diye etiketleyip dinlemediğimiz, saygı duymadığımız, bilerek ya da bilmeyerek kendi korkularımızı, endişelerimizi aktardığımız gençlerimizden umut içinde olmak, biraz boşa kürek çekmek değil mi? 

Okur Yorumları

Kitap ismi ile ilgimi çekti. Pek çok anne-babanın kendi çocukluk travmalarını kendi çocuklarına aktardığını yaptığım çalışmalarda görüyorum. Bu duygu durum bozuklukları çocukları nasıl etkiliyor kitap bu konuları da çok net ve her bölümde olduğu gibi çözümler üreterek vermiş. Yazar hem mesleki hem de kendi çocukları ile yaşadıklarını somut örnekler vererek bilgileri pekiştirmiş.

Anlatım dili çok sade ve anlaşılır. Her eğitim seviyesinden okur rahatlıkla bu kitaptan yararlanabilir. Akademik terimler ile dolu, çoğu yabancı yazarların çevirileri olan anne-baba eğitimi kitaplarına göre daha yararlı, anlaşılır ve hem de bizim toplumumuza, insanımıza hitap ediyor.

Bir psikolojik danışman/rehber öğretmen ve aynı zamanda bir aile eğitimcisi olarak bu kitabı okudum ve beğendim. Velilerime tavsiye edeceğim.

Aysun İleri (Öğretmen, Danışman)

Kitap 25 bölümden oluşuyor. Kitapta pek çok bilgi ve uygulama yer alıyor. Anne-babalar için öneriler, ebeveyn ve eğitim sistemindeki yanlışlar yapıcı bir şekilde kaleme alınmış.

Yazar samimi bir dil ile kendi annelik deneyimlerine de yer vermiş. Yer yer anlattığı hikayeler, yaptığı çalışmalardan aktardığı gerçek deneyimler, bazen de sorduğu sorularla okurla rahat bir iletişim kurmayı başarıyor.

Anne babaların bu kitabı okuduktan sonra çocuklarına bakış açıları değişecek. Toplum olarak bu değişime ihtiyacımız var.

Berra Yılmaz (Eğitmen)

Herkese merhaba arkadaşlar. Bugün sizlere ergenlik dönemi ile ilgili ailelerin ne yapması, ne yapmaması gerektiği konusu ile ilgili kaleme alınmış Ergen Anne-Babalar adlı kitapla geldim.
.
Şimdiki zamana baktığımız zaman aslında ergenlik dediğimiz zaman zor bir dönem, hareketli bir dönem, çetrefilli bir dönem, bunalımlı bir dönem, çılgınlık dönemi olarak çeşitli isimlerle anıyoruz. Aile büyükleri "Ergenlikte ne? Bizim zamanımızda öyle şey yoktu." diyerek aslında bu dönemi önemsiz bir konuma getiriyorlar. Halbuki bu dönem olgunlaşma döneminde önemli bir yere sahip.
.
Işık Hocamız ise bu ergenlik döneminde çocukları gözlem şartı ile kendi haline bırakarak bu dönemi daha rahat ve doğru şekilde atlatma taraftarı. Bu dönemi birçok örnek ile açıklığa kavuşturarak gerçekten önemsenmesi gereken bir dönem olduğunu bizlere hatırlatıyor.
.
Ben ergenlik dediğim zaman arabesk şarkılar dinleyen, giyimi kuşamı tuhaf olan, konuşması bozuk olan, hareketleri pek iç açıcı olmayan tipleri hayal ediyorum. Bunun böyle olmasındaki en büyük etken aile. Çünkü bu aklıma gelen hiçbir etkeni ben ergenliğimde yaşamadım. Bu en çok aileyi etkileyen ve ciddi alınması gereken bir dönem olduğunu belirtmek gerekir.


O kadar güzel bir kitap okudum ki yaptığım yanlışları hataları okudukça kendimi sorguladigim bir kitap oldu meğer benim çocuklarım değilde gerçekten ben çocuk gibi davranmışım onlardan bir şey isteyeceğim zaman buyurarak,zorlayarak istemişim.
Malesef okurken anladım ne kadar yanlış yaptığımı mesela en büyük yanlışım oğlum otizmli diye onu korumak onun yerine onun yapabileceği şeyleri yapmak olmuş oğlumu tabiki koruyup kollayacagım ama ben biraz fazla abartmışım bu koruma işini 😔
Velhasılı ergen yaşlarda çocuklarınız varsa bu kitap tam size göre peki neler mi var kitabımızda. En başta sevgiyle saygıyla sorunları aşmamız gerektiği, çocuklarımızla başkalarını kıyaslamamız gerektiği,etki tepki meselesi,sevgi dili gibi başlıklar altında anlatmış yazarımız.
Tabiki çocuklarımızla karşılıklı saygı sevgi çerçevesinde anlaşacagiz yeri gelecek onları dinleyerek,önemsedigimizi belli edeceğiz
Ve en çok şaşırdığım nokta çocuklardaki ergenlik süresinin uzunluğu oldu meğer oda bazı şeylerle bağlantılıymış 🤗
Evet bu kitabı kesinlikle okumanızı tavsiye ediyorum ve dilerim hiç bir çocuk anne babasından ailesinden uzaklaşmasın 🙏
Sevgiyle kitaplarla kalın ☺️


Hem anneanne hem babaanneyim kitaptan yirmiye yakın aldım. Gençlere hediye edeceğim.
Fisun Ay

Bir öğretmen olarak net bir şekilde söyleyebilirim ki kesinlikle velilerime tavsiye edeceğim.

Emin İnan (Öğretmen)

İLETİŞİM

Telefon: 0536 733 26 91
E-posta: [email protected]
Whatsapp: 0536 733 26 91
Form: İletişim formu

KATILIMCI YORUMLARI

Işık Elçi Akademi © 2004 - 2023, Ataşehir, İstanbul 0536 733 26 91