Elif'ten Vav'a Velayet Yolu

"Benden isteyenin, dua ettiğinde duasını kabul ederim" (Bakara 186)

Peki, hiç düşündün mü? Neden bazı dualarımıza cevap alamayız? Kul dua ettiğinde Yaratan "Hadi ayağa kalk" der.

Ayağa kalkıp Elif olanın elinden tutar; Yüreğini Elif`te tutanın, Vav nefesi olur.

Fatiha`da yaşayınca insan, o vakit anlar, kimin dünyada, kimin dünyadan yolculuk ettiğini.

Elif anahtarsa Vav kilittir. Elif ömür ise Vav sonsuzluktur.

Yaratanın halifesi olan sen neyi seçiyorsun?

İsra suresinde der ki: "Biz her insanın kaderini kendi çabasına bağlı kıldık."

Az seçilen yoldur velayet yolu, bin bir renkten biri olabilirsin.
Ve sen seçersen kendini, bil ki, seçilensin.

Ya sen?
Elif`ten Vav`a yolculuk yapıp velayet yolunda olmayı mı, yoksa uykuda kalmayı mı seçiyorsun?

Rabbin rüyasına gönüllü olmak için, "Hadi kalk," uyan!

Hamd olsun...

İlgili video

Okur Yorumları

Kitabi gerçekten beğendim. Normalde pek okuduğum bir tür değildi. Ama son da olmayacak. Kitap daha çok yaşamımızda Elif gibi, Allah huzurunda Vav gibi olmayı anlatıyor. Yazarımızın hayatıyla da harmanlanmış bir şekilde. Kitabın sonun da Allah'ın 99 ismi ve her isme uygun dua ve eylem yer alıyor güzel düşünülmüş.


Bazı kitapların zamanına esir olduğuna inananlardanım...
Zorlu bir döneme girdiğimiz için elimde kalmış olan ve içindeki konusu itibari ile iyiki zamanı şimdiymiş dediğim Kuran'ı Kerim yolundan böyle güzel bir aya rast geldi.....
Gelelim konusuna içinde güzel yol gösterici hikayeler Peygamber efendimizin hadisleri, kuranı kerim ayetleri ara ara ferahlamak için açıp okumalık..

Hele ki somon balıklarının hikayeleri ben ilk defa okudum sizinde araştırmanızı tavise edeceğim bir hikayesi var suyun tersi yöne hareket etmeleri...


Okudukça altını çizdiğim tekrar tekrar okumaya döndüğüm güzel eserin güzel yorumu
Elif yolunda olup Vav'a sonsuzluğa ulaşma yolunda nasıl ilerleriz? neler yaşarız?... vs hepsini güçlü kalemiyle anlatmış.
Konuyla ilgili ayetler, sureler güzel yorumlanmış. Yazarımız hem kendi hayatını hem de danışanlarının kısa kısa öyküleriyle bize yaşamdan örnekler sunup güçlü kalemiyle bize de huzuru tekrar tekrar yaşatıyor. "Tekamül yolu" konusunu, formülünü de açıklayarak güzel duygular içine sürüklüyor. Düşündüyor. Anlattığı her konu sonuna "Hamd olsun" demesiyle şükrü tekrar sevdiriyor. Huzur bahşediyor. Okumanızı tabiki isterim. Yazarımızın da dediği gibi inanç, iman, azim... Alıntılar umuyorum ki yorumumu tamamlayabilecektir... sözü alıntılara bırakıyorum...
İnanarak okuyun... ışık olsun şifa olsun...


Okuyunca başka bir aleme geçiyormuşum gibi hissettim. Küçük ipuçları ve önerileri ile yazar kitabı başarıyla tamamlamış. Yazar ayrıca gerçek hayatta kendi yaşadığı deneyimlerden bahsetmiştir. Yunus Emre'den güzel bir şiir ile süslenmiştir. Mevlevi bir havasının olduğunu da söylemeden geçemeyeceğim.


Kamil insan olmanın yolu hakkında yazılmış olan eserde, Esma-ül Hüsna'ların dualarımız da ne kadar etkili olacağına örnekler verilerek, nefs mücadelesinin aşamaları hakkında bilgiler içeriyor...

Ne istersen Allah'tan iste diyen yazar, kendi Spritüel deneyimlerini, rehber rüyalarını ve nefs mertebeleri hakkında yaptığı araştırmaları, sade ve anlaşılır yazım dili ile okuyucuya sunuyor...

Elif olmak, doğruluğu, dürüstlüğü simgelerken, Vav olmak tasavvufta sadece Yaradan karşısında eğilmek ve bu ikisi arasında hayatımızın her aşamasını sorgulayarak, neler yapabileceğimizi, kendi içimizde yaşadığımız duygu ve düşüncelere bakıp, eksiklerimizi giderip, halife olduğumuzu hatırlayıp, düşüncelerimizin kaderimiz üzerinde ki etkilerini, Kur’an-ı Kerim'den ayetler vererek bizleri bilgilendiren örneklerle, kitap sona eriyor...

“Allah müminlerin dostudur.” (Âl-i imran: 68) ayeti kerime göre, Velayet Yolu (Velâyet ise; Allah'ın kulunu, kulun Mevlâ'sını dost edinmesinin) insan hayatı üzerinde ne gibi etkileri olabileceğine güzel örnekler veriyor...

Okuyacak olan kitap dostlarına keyifli okumalar dilerim...


Kitap akıcı bir dille yazılmıştı. Bu yüzden hiç sıkılmadan rahatça okudum. Okurken o kadar çok yerde durup düşündüm, kendimi sorguladım ki anlatamam. Altını çidiğim yerler çok oldu. Kalemini beğendim yazarım.
Elif, Allah yolunda birliği, dostluğu, sevgiyi temsil ediyor.
Elif olmak bize doğruluğu simgelerken, vav olmak ise, sadece Rabbim karşısında eğilmek olduğunu ve hayatımıza bunları baz alarak neler yapabileceğimizi, daha doğrusu yapmamız gerekenleri Kur'an'ı Kerim'den ayetlerle süsleyerek bize anlatmış yazar.
Herşeyin Allah'tan geldiği ve ne sıkıntımız derdimiz, ihtiyacımız varsa sadece Allah'tan istememiz gerektiğini çok güzel dile getirmiş yazarımız.
Dua etmenin önemine de değinmiş. Ve daha birçok şey anlatılıyor kitapta.
Kısacası güzel bir kitaptı. Mutlaka okumanızı öneririm. Bazen bu tarz kitaplar okuduğumuz da çok sıkılırız daha doğrusu ben çok sıkılırım ama bu kitapta öyle olmadı. Okudukça okumak geldi içimden. Yazarımıza çok teşekkür ediyorum. Kalemine sağlık.
İyi okumalar diliyorum


Selamlar Işık hanım, Elif' ten Vav'a kitabınızı tamamladım ben normalde bir kitabı alıp hızlıca okuyup bitiremiyorum. Okuduklarımı sindirmeyi sonra devam etmeyi bu tarz kitaplarda daha çok seviyorum. Elif ten Vav a benim bildiğim doğrulara bakış açısı geliştirmemi sağladı.Beni en büyüleyen kısmı nefs mertebeleriydi ve buralarda kendimi sınayabilmemdi nerede olduğumu gördüm.Vav olmayı değil yolda olmayı, yolda olmanın güzelliği ve hayata katabileceğim değerlere ışık tuttu. Bazı günler öyle oluyordu ki, aklıma gelen bir soru ya da sorunun cevabı, kaldığım sayfada karşıma çıkıyordu ya da kılabildiğim namazların ardından ettiğim duaya karşılık çıkan esma birbirini aynalıyordu, dua edemediğimde rastgele açtığım sayfanın esması zihnimi boşaltıyordu. Kitap bitti ama haftalık esma uygulamalarını hayatıma kattım hatta esmamı buldum diyebilirim. Bize Elif yolunda önderlik ettiğiniz, yol gösterdiğiniz çok teşekkür ediyorum. ❤️

Kübra Arar

Yüzlerce kişisel gelişim kitabı okudum. Farkındalık içsel yolculukla oluyor. Agresif kişisel pazarlama stratejileri ile değil. Kafanızı ruhunuza çevirin. Çözüm kendinizi tanımakta. Size" benim kapımdan bak" diyene değil, kollarını sonsuz sevgiye aç diyene yönelin.

Gizem Karadağlı

Elif Yolu’nda olmaya niyet eden herkes bir şekilde Eliften Vav’a Velayet yolu ile karşılaşır. Tekamül yolculuğumuzda her hareketimizde bütünün hayrını, Allah’ın rızasını gözetmek, biz gerçek anlamda iman ediyorsak tam olarak en ufak bir sıkıntıda isyan etmemek güvenmek Yaradan’a , tam bir teslimiyetle hamd etmeyi, kabulde olmayı, haddi aşmadan herkonuda hayat içerisinde dengede yaşamayı, güvensizlik içerisinde olmanında şirke düşüreceğini , mutlak kaderi bizim değiştiremeyeceğimiz şeyler için kabule geçmeyi, kendimiz için yapmamız gereken hayat amacımız için yola çıkmayı, her olayda sebeplere takılarak Rabbin bize verdiği desteği kapattığımızı anlamamızı sağlayan , araçları amaç haline getirmemeyi, acıdan şikayet enerjisinden beslenmemeyi seçtiğinizde; Kabule geçip, Bu Bana Ne Öğretiyor? dediğiniz anda muazzam bir sıçrama yaratıyor.

Işık Hocam, Rabbim ilminizi, daha pek çok kişiye ulaştırmanızı ve bu bütün içindeki bütüne olan faydanızı arttırsın.Siz o kadar güzel farkındalıklar kattınız ki bana, size çok teşekkür ediyorum.
 

Nermin H.

Sevgili @isikelci 'nin bu güzel kitabını tavsiye etmekten mutluluk duyuyorum.. kişisel gelişim alanında çalışmama rağmen kişisel gelişim ve mevcut koçluk sistemlerinin hayata bakışı ve hedeflerin dünyasallığı bazen ruhumu acıtır dururdu.. insanın ayrılmaz parçası, psişesi olan ruhsal enerji bedenini beslemekten yoksun hedef ve anlamlar, yolculuğu boyutlar arası olan insanı ne kadar besleyebilir, nereye kadar besleyebilir.. manevi bir yaklaşımla ruhumuza dokunan sevgili @isikelci hanımefendiyi bu çalışmasından dolayı kutluyor, sevgiyle kucaklıyorum. 

Deniz Sara Ced

İLETİŞİM

Telefon: 0536 733 26 91
E-posta: [email protected]
Whatsapp: 0536 733 26 91
Form: İletişim formu

KATILIMCI YORUMLARI

Işık Elçi Akademi © 2004 - 2024, Ataşehir, İstanbul 0536 733 26 91